Wróć do strony głównej

Ortodoncja

Co dobrego oferuję Ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu u dzieci i u dorosłych. Efektem leczenia ortodontycznego jest prawidłowe ustawienie zębów w harmonijny łuk, wpływający na poprawę wyglądu i rysów twarzy. Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe i śnieżnobiałe zęby, ale wg badań to 50% większa szansa na sukces zawodowy, ponieważ dzięki prostym i białym zębom czujemy się bardziej pewni siebie, mamy lepszą samoocenę oraz łatwiej nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi.

Etapy leczenia ortodontycznego:

  • Konsultacja i plan leczenia – lekarz wykonuje analizę wady zgryzu, przeprowadza badanie wewnątrz i zewnątrz ustne, wykonuje wyciski aby uzyskać modele gipsowe lub cyfrowe, wykonuje dokumentację fotograficzną oraz zleca pacjentowi wykonanie zazwyczaj dwóch zdjęć rentgenowskich (rtg panoramicznego, rtg cefalometrycznego). Następnie, po analizie wszystkich wyżej wymienionych oraz uwzględniając oczekiwania pacjenta lekarz przedstawia pacjentowi plan leczenia, objaśniając szczegółowo cel i rodzaj zaproponowanego aparatu, czas leczenia oraz koszty. Pacjent lub jego opiekun zawsze otrzymuje plan leczenia na piśmie.
  • Leczenie aktywne – w zależności od preferencji pacjenta oraz rozpoznanej wady zgryzu, ortodonta stosuje odpowiedni aparat. W trakcie całego procesu leczenia u dorosłych, konieczne są regularne wizyty kontrolne. Leczenie aktywne aparatem stałym u osoby dorosłej, trwa przeciętnie od 1,5 roku do 2,5 lat.
  • Leczenie retencyjne – kiedy wada zgryzu zostanie skorygowana, lekarz wspólnie z pacjentem podejmuje decyzję o zdjęciu aparatu, celem leczenia retencyjnego jest utrzymanie osiągniętych efektów, stosuje się najczęściej specjalny drut retencyjny przyklejany od wewnętrznej powierzchni do zębów w odcinku przednim i/lub aparaty retencyjne ruchome.
  • Profilaktyka i higienizacja – w trakcie całego procesu leczenia ortodontycznego niezwykle ważna jest staranna higiena domowa. Pacjenci tuż po założeniu aparatu są dokładnie poinformowani o właściwych środkach do higieny jamy ustnej, szczotkach, nitkach, płukankach niezbędnych do stosowania w trakcie trwania całego procesu leczenia ortodontycznego. Dodatkowo co 3 do 6 miesięcy nasze wykwalifikowane higienistki stomatologiczne usuwają złogi kamienia i osad gromadzący się wokół zamków aparatu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

  • Aparaty ruchome – pacjent jest w stanie sam usunąć z jamy ustnej, stosowane są przede wszystkim u dzieci i młodzieży, wymagają dużej systematyczności, samodyscypliny i współpracy z lekarzem prowadzącym, aby osiągnąć zamierzony efekt leczniczy. Proces wykonania to pobranie wycisku aby uzyskać model, a następnie indywidualny projekt aparatu, który może być „na życzenie” kolorystyczne lub tematyczne młodego pacjenta, tak aby motywować do efektywnego i efektownego celu jakim jest piękny uśmiech.
  • Aparaty stałe – pacjent nie jest w stanie sam usunąć aparatu z jamy ustnej, wymaga to ingerencji lekarza, jest to rodzaj aparatu który działa 24 godziny na dobę, nie wymaga od pacjenta „pamiętania”, aby aparat założyć, ale wymaga poświęcenia czasu na perfekcyjną higienę wokół wszystkich elementów składowych.

Stosujemy aparaty stałe cienko łukowe, gdzie wykorzystujemy różne rodzaje zamków: metalowe, estetyczne (porcelanowe i kryształowe) samoligaturujące oraz aparaty grubo łukowe typu: łuk podniebienny, bilhelix, łuk językowy, zderzak wargowy. W naszym gabinecie stosujemy również wiele innych rodzajów aparatów ortodontycznych, które proponujemy Pacjentom po wnikliwej analizie wady zgryzu.